STAŻ SPECJALISTYCZNY PODCHORĄŻYCH SGSP W HAMBURGU

21-12-2014

Czterech podchorążych SGSP (Mariusz Klakus, Daniel Kujawski i Józef Hiller z kompanii III oraz Bartłomiej Tatka z kompanii V) odbyło staż specjalistyczny w Departamencie Straży Pożarnej wolnego miasta Hamburg w dniach 24.11 – 07.12.14 r.

Pierwszego dnia studenci spotkali się z zastępcą komendanta zawodowej straży pożarnej w Hamburgu, Stephanem Wenderoth, który przedstawił plan tegorocznego stażu.

W pierwszym tygodniu wraz z grupą niemieckich strażaków, którzy odbywali swoje praktyki zawodowe, zapoznano ich ze strukturą i funkcjonowaniem następujących miejsc i instytucji:

- Fabryką środków pianotwórczych w firmie Dr. R. Sthamer. Na miejscu zostali zaznajomieni z prezentacją oraz wysłuchali wykładu o procesie technologicznym w fabryce. Następnie odbyła się demonstracja omówionych zagadnień na hali produkcyjnej.

-Zakładową strażą pożarną oraz stocznią Blohm & Voss. Na miejscu umożliwiono im zapoznanie się z procesem produkcji ogromnych statków.

-Jednostkę F 11 Innenstadt. Oprócz obejrzenia jednostki, wysłuchaliśmy także wykładu po którym odbył się 40 minutowy rejs łodzią gaśniczą.

-Miejskim Stanowiskiem Kierowania. Prócz specyfiki działania podchorążowie zostali zapoznani   ze statystykami akcji ratowniczo-gaśniczych z ostatnich lat.

-Jednostką ratownictwa chemiczno-ekologicznego F32. Podczas pobytu  zaprezentowano sprzęte  znajdujący się na wyposażeniu jednostki.

-Firmą AIRBUS Operations Gmbh. Studenci zapoznali się funkcjonowaniem straży pożarnej znajdującej się na terenie fabryki oraz z procesem montażu najnowszych samolotów.

-Lotniskową straż pożarną w porcie lotniczym. Po wysłuchaniu wykładu, studenci zapoznli się ze strukturą i funkcjonowaniem jednostki oraz odbył się krótki pokaz możliwości lotniskowych samochodów pożarniczych.

Druga część stażu obejmowała służby w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej F26 Bergedorf.

Podczas pełnienia służb podchorążowie zapoznali się ze sprzętem oraz specyfiką działania jednostki. Następnie jako obserwatorzy wyjeżdżali do działań ratowniczo-gaśniczych.