Szczecin Firefighter Combat Challenge 2017

29-08-2017

Pomimo wielu służb Kompanii II, nasi reprezentanci nie mogli odpuścić zawodów Szczecin Firefighter Combat Challenge 2017! Już po raz siódmy mogliśmy oglądać zmagania najbardziej wytrwałych strażaków w mieście nad Odrą. Jak zwykle organizacja stała na wysokim poziomie, tak jak poziom całych zmagań. Tor zbudowany na Wałach Chrobrego robi wrażenie, a atmosferę zawodów upiększają wieczorne międzynarodowe pokazy pirotechniczne Pyromagic, również najmłodsi mogli znaleźć coś dla siebie korzystając ze specjalnego toru do „mini FCC”.

11 sierpnia był dniem przeznaczonym w całości na starty indywidualne, nasza reprezentacja zaraz po zdaniu służb, po kilku godzinach podróży dojechała na miejsce, aby zmierzyć się z najtwardszymi strażakami w Europie. Najlepiej z reprezentantów SGSP wypadł Jarosław Płotkowski, który ukończył tor z czasem 1:49:49. Ponownie bezkonkurencyjny był Tomasz Grzelak! Trener reprezentacji SGSP nie po raz pierwszy w tym sezonie pokazał klasę, wygrywając indywidualną rywalizację. Wyższość Tomka musieli uznać Słoweniec Domen Pavlič i Krzysztof Krawczyk ze Szczecina.

Drugi dzień rozpoczęły zmagania tandemów, pomimo niesprzyjającej pogody, na emocje nie można było narzekać. Z dwóch szkolnych tandemów, z lepszej strony pokazała się dwójka Płotkowski/Leśnicki uzyskując świetny czas 1:26:81 i zajmując tym samym 12 miejsce w tej klasyfikacji.

Wisienką na torcie była najbardziej widowiskowa konkurencja, czyli starty sztafet. Reprezentacja FCC SGSP w biegu eliminacyjnym pewnie pokonała niemiecką ekipę Team HAIX Wild 50s, z czasem 1:20:57. Był to szósty czas w eliminacjach sztafet na startujące 42 drużyny z Polski, Niemiec, Czech, Litwy i Słowenii. W 1/8 finałów nasi reprezentanci trafili na FCC BossFire Team Opolskie. Cóż to był za bieg! Płotkowski nieznacznie szybszy przy wbieganiu, jednak na dole już równo z przeciwnikiem z opolskiego, mocny młot Leśnickiego, ale BossFire nie odpuszcza, cały czas hełm w hełm, szybki slalom Piotra Trombala dał minimalną przewagę, którą zaraz powiększył Kacper Bakalarski nie zwalniając ani na trochę sztafety SGSP. Formalności dopełnił ponownie Paweł Leśnicki, który bieg z manekinem pokonał w zaledwie 13 sekund! Uzyskany czas to 1:18:69.

Przyszedł czas na kolejną rundę, w ćwierćfinale sztafeta FCC SGSP trafiła na zdecydowanych faworytów tych zawodów – TEAM WARSZAWA. Zapowiadało to pojedynek ucznia z mistrzem. Na wieży spotkali się Jarek Płotkowski i trener sekcji FCC SGSP Tomasz Grzelak. Świetna góra w wykonaniu Jarka! Zawodnicy jednocześnie wbiegli na najwyższe piętro wieży! Wciąganie pakietu i zbieganie należało już jednak do bardziej doświadczonego Grzelaka. Mimo zaciętej walki, podchorążym nie udało się już dogonić II wicemistrzów świata z Abu Dhabi, którzy dobiegli do mety zaledwie 2 sekundy szybciej. TEAM WARSZAWA wygrał finały sztafet, a FCC SGSP ukończyło tą rywalizację na wysokim 6 miejscu. Doświadczenie wygrało z młodością, ale zaciętość i zaangażowanie naszej reprezentacji dobrze rokuje na przyszły sezon.

Ostatnie zawody z cyklu FCC odbędą jeszcze we wrześniu w Łodzi, jednakże reprezentacja FCC SGSP nie będzie brała w nich udziału.

W Szczecinie FCC SGSP wystąpiło w składzie: Jarosław Płotkowski, Piotr Trombala, Paweł Leśnicki, Kacper Bakalarski. Trenerem sekcji jest Tomasz Grzelak.

Tekst: Piotr Trombala

Foto: opracowanie własne/Darrin Banfiel!