16-11-2016

W dniu 15 listopada 2016 r. w Sali Senatu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Pałacu Ogińskich w Siedlcach odbyła się VI Transdyscyplinarna Konferencja Naukowa w Naukach o Bezpieczeństwie i Obronności nt. „Ziemia i kosmos – wyzwania, szanse i zagrożenia”. Konferencja współorganizowana była przez Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego SGSP.

Celem konferencji była przedstawienie możliwości wykorzystania przestrzeni kosmicznej na cele podniesienia zdolności zapobiegania i reagowania kryzysowego na wypadek klęsk żywiołowych, awarii technicznych oraz konfliktów zbrojnych. Ponadto, tematyka konferencji podejmowała kwestie zagrożeń wynikających z aktywności człowieka w kosmosie, a także tzw. pogody kosmicznej uwarunkowanej zjawiskami zachodzącymi w atmosferze ziemskiej, jak i na słońcu (np. zjawisko rozbłysku). Prelegentami konferencji byli m.in. przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN, Akademii Sztuki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej

Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego SGSP podczas konferencji reprezentowany był przez mł. bryg. dr inż. Tomasza Zwęglińskiego, który w części plenarnej podzielił się doświadczeniami współpracy Państwowej Straży Pożarnej z Centrum Badań Kosmicznych podczas powodzi 2010 r., a także wspólnie prowadzonych projektów badawczych.