VIII Międzynarodowe Maltańsko-Strażackie Manewry Ratownicze

02-10-2017

III Międzynarodowe Maltańsko-Strażackie Manewry Ratownicze organizowane w Międzybrodziu Żywieckim przez Maltańską Służbę Medyczną Oddział Kęty odbyły się w dniach 29.09-01.10.2017 r. Szkołę Główną Służby Pożarniczej reprezentowali członkowie sekcji medycznej, tworząc dwa zespoły w składzie:

I zespół: Jarosław Jędrzejas, Jędrzej Zgajewski, Magdalena Stolc, Wojciech Kowalski

II zespół: Patryk Puczkowski, Jakub Proszkowiec, Klaudia Chazan, Błażej Chiliński

Dla  uczestników przygotowano:
- dwa zadania nocne, gdzie należało udzielić pomocy 6 ofiarom wypadku samochodowego będącym pod wpływem alkoholu i wprowadzić procedury wypadku masowego oraz wcielić się w rolę operatora numeru 112 i telefonicznie udzielić osobie bez przeszkolenia medycznego fachowego instruktażu badania osoby nieprzytomnej i prowadzenia reanimacji do czasu przybycia zespołu Ratownictwa Medycznego;
- 6 zadań dziennych, w których należało pomóc:

• paralotniarzowi, który spadł podczas lotu na Górze Żar;
  • pracownikowi Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar, który podczas prac doznał amputacji nogi;
  • potrąconej osobie oraz kierowcy i dziecku w samochodzie;
  • osobie nieoddychającej, wyjętej z Jeziora Żywieckiego;
  • poszkodowanej głuchoniemej z napadem duszności, chorującej na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP), niemowlęciu z poparzeniem III stopnia,
  • a także dwóm osobom bez oznak krążenia na Rynku w Kętach.

Udział w manewrach pozwolił członkom sekcji zdobyć nowe doświadczenia oraz poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.