Warsztaty „Umiejętności interpersonalne w zarządzaniu zespołem”

05-12-2014

W ramach działalności wspomagającej w nadzorze dydaktycznym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, odbyły się warsztaty tematyczne „Umiejętności interpersonalne w zarządzaniu zespołem”.

Warsztaty zorganizowane zostały przez Biuro Szkolenia i Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP oraz Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie.

W trzydniowym spotkaniu (2-4 grudnia), które odbyły się w bazie Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, w wydziale zamiejscowym SA PSP w Nowym Sączu, brali udział dowódcy kompanii szkolnych, dowódcy jednostek ratowniczo-gaśniczych, dowódcy zmian oraz psycholodzy ze szkół PSP.

Celem warsztatów było:

- doskonalenie warsztatu pracy kadry dowódczej w obszarze kompetencji dowódczych i wychowawczych;

- rozwijanie umiejętności wczesnego diagnozowania problemów wychowawczych, zapobiegania im oraz skutecznego ich rozwiązywania;

- wzmocnienie kompetencji w zakresie rozpoznawania, przeciwdziałania i skutecznego reagowania na niepożądane zjawiska występujące w środowisku służby, pracy i szkoły takie, jak mobbing, dyskryminacja, agresja i przemoc;

- kształtowanie świadomości oraz rozwijanie umiejętności w zakresie profilaktyki
i rozwiązywania problemów alkoholowych w środowisku służby, pracy i szkoły;

- wzmocnienie współpracy między kadrą dowódczą i psychologami szkół PSP.

Warsztaty otworzył naczelnik Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych - bryg. Robert Kłębczyk oraz bryg. Cezary Dobrodziej - koordynator pomocy psychologicznej w PSP.

Zajęcia dydaktyczne poprowadzili psycholodzy PSP oraz dr Dorota Merecz - kierownik Zakładu Psychologii Pracy z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Z SGSP w warsztatach uczestniczyli: bryg. Teofil Pawlak, mł. bryg. Rafał Kolman, st. kpt. Michał Gochnio, kpt. Jakub Binio, mł. kpt. Hubert Cabaj.