Warsztaty w Nowym Sączu

16-11-2016

W dniach 7-9 listopada 2016 r. w Nowym Sączu, przeprowadzone zostały warsztaty metodyczno-taktyczne pt.: „Organizacja szkoleń z działań poszukiwawczo-ratowniczych realizowanych  przez KSRG w zakresie podstawowym”. Warsztaty zorganizowane zostały przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, na bazie Wydziału Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu.

Celem warsztatów było doskonalenie metod i technik ratowniczych dla instruktorów i osób szkolących funkcjonariuszy PSP w oparciu o wytyczne Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z obszaru poszukiwania i ratownictwa, tj. zgodnie z „Zasadami organizacji działań́ poszukiwawczo-ratowniczych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym”. Zakres szkolenia obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne. W ramach zajęć teoretycznych omówione i przedyskutowane zostały niżej wymienione zagadnienia:

1. Zasady organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych w KSRG (zakres działań podstawowych i obowiązujące przepisy w tym zakresie).
  2. Sprzęt wykorzystywany do działań poszukiwawczo-ratowniczych w zakresie podstawowym (taktyka prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych, zasady zabezpieczenia konstrukcji i instalacji).
  3. Zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w ciasnych przestrzeniach.
  4. Zasady dotarcia do osób poszkodowanych oraz jej ewakuacja.

W ramach zajęć praktycznych opracowane zostały konspekty zajęć dydaktycznych oraz ich weryfikacja w formie ćwiczeń terenowych. Ćwiczenia terenowe obejmowały m.in.: zabezpieczenie konstrukcji i instalacji; techniki dotarcia do osoby poszkodowanej; ewakuacja osoby poszkodowanej oraz udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Ćwiczenie końcowe, w formie ćwiczeń zgrywających działania poszczególnych grup, polegało na przeprowadzeniu symulowanej akcji związanej z działaniami poszukiwawczo-ratowniczymi na poziomie podstawowym, obejmujący wszystkie przećwiczone wcześniej elementy związane z działaniami ratowniczymi. Ćwiczenie obejmowało m.in.: rozpoznanie wielkości zdarzenia, występujących zagrożeń i ilości osób poszkodowanych (zaginionych w katastrofie budowlanej), wypracowanie zamiaru taktycznego, procedurę przeszukiwania gruzowiska (lokalizacja poszkodowanych) w oparciu o sekcję poszukiwawczą, wydobycie poszkodowanych (z wykorzystaniem sekcji ratowniczej), udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy w ciasnych przestrzeniach, działania ratownicze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu (sekcja wsparcia technicznego oraz sprzęt hydrauliczny, pneumatyczny, sprzęt do stabilizacji elementów budowlanych - stabilizacja aktywna i pasywna, geofony, kamery wziernikowe i inne. Działania sekcji poszukiwawczej wsparte zostały także psem ratowniczym.

Po zakończeniu warsztatów odbyła się dyskusja na temat przebiegu ćwiczenia.

W ćwiczeniach wzięło udział 21 strażaków-ratowników z różnych części kraju. Z ramienia Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w warsztatach uczestniczyli: mł. bryg. Andrzej Sorbian, mł. bryg. Robert Przybysz, st. kpt. Krzysztof Gromek, st. kpt. Monika Tryboń, st. kpt. Marek Kwiatkowski, mł. kpt. Marzena Grzybowska, st. sekc. Krystian Cichosz.