Wernisaż Jacka Frankowskiego w SGSP

07-12-2015

Uroczyste otwarcie wystawy rysunków satyrycznych Jacka Frankowskiego odbyło się 3 grudnia 2015 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Podczas wernisażu zostały również ogłoszone wyniki konkursu na rysunek satyryczno-humorystyczny „SGSP i WOSP w krzywym zwierciadle” a także otworzona wystawa pokonkursowa wybranych prac oraz wręczenie nagród laureatom.

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał Rektor-Komendant SGSP, nadbryg. Ryszard Dąbrowa oraz Prorektor - Zastępca Komendanta ds. Operacyjnych i  st. bryg. mgr inż. Stanisław Sulenta.

Jury konkursu przyznało 5 równorzędnych wyróżnień uczestnikom konkursu: Łukaszowi Jaremu (student-podchorąży), Witoldowi Jusisowi (student studiów podyplomowych), Karolowi Kreńskiemu (pracownik SGSP), Kamilowi Okoniowi (student-podchorąży) oraz Waldemarowi Rukściowi (członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury).

Organizatorem wydarzenia był Rektorat, Samorząd Studencki i Stowarzyszenie Absolwentów SGSP.

Zapraszamy wszystkich o obejrzenia wystawy prac Jacka Frankowskiego i wystawy pokonkursowej, które są dostępne w galerii przy Auli, bud. F, (II p.).

O artyście:

Jacek Frankowski z wykształcenia leśnik, z zainteresowań historyk, z zawodu karykaturzysta – ilustrator i filmowiec dokumentalista.

Po studiach rozpoczął pracę w Zakładzie Ochrony Przeciwpożarowej Lasu w Instytucie Badawczym Leśnictwa kierowanym przez prof. Tytusa Karlikowskiego. Następnie pracował w Inspektoracie Ochrony Ppoż. Zjednoczenia Przemysłu Tartacznego i Wyrobów Drzewnych. Kontynuując tradycje rodzinne jest członkiem OSP w Broku.

W dziedzinie rysunku prasowego debiutował w 1974 roku równocześnie w Słowie Powszechnym i Lesie Polskim. Współpracował z ponad „setką” tytułów prasowych i programów telewizyjnych, w tym. ze Szpilkami, Karuzelą, Rzeczpospolitą, Strażakiem, Courrier Internationale i in. Ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Stale współpracuje ze Stowarzyszeniem Pożarników Polskich, dla którego stworzył ilustracje do kilkunastu jednoplanszowych kalendarzy.

Zafascynowany filmową twórczością Jerzego Hoffmana stworzył trzy cykle karykatur odnoszące się do filmów: „Ogniem i mieczem”, „Stara Baśń” i „1920 Bitwa Warszawska”. W jego twórczości największą popularność zdobyły projektowane przez niego lalki zwierzątka z telewizyjnej szopki satyrycznej POLSKI ZOO emitowanej na początku lat dziewięćdziesiątych w TVP. Autor ilustracji do kilkunastu książek w tym do popularnego cyklu „Gwiazdy w anegdocie” autorstwa Lidii Stanisławskiej i zabawnej książki z walorami edukacyjnymi „Raz na rynku w Sandomierzu”.

Zrealizował sześć filmów dokumentalnych w tym „10.04.2010 Las Katyński” będący zapisem przebiegu uroczystości w Katyniu w dniu tragicznej katastrofy samolotu prezydenckiego.

Laureat tytułu „Karykaturzysta Roku 1992” przyznanego przez Kapitułę Karykaturzystów, oraz prestiżowej nagrody Tygodnika Szpilki w dziedzinie rysunku satyrycznego „Złota Szpilka’91”. Sekretarz Założycielskiego Walnego Zebrania Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury zorganizowanego w 1987 r. przez Eryka Lipińskiego. Prezes SPAK przez dwie kadencje. Obecnie prezes honorowy SPAK. Członek Kapituły Orderu Uśmiechu.