Wizyta delegacji z Afganistanu

16-12-2013
Autor: A. Deberna

W dniu 12.12.2013 roku w SGSP przebywała delegacja dziesięciu funkcjonariuszy z Afganistanu na czele z Mohd Qaseem Haidari z Gabinetu Wiceprezydenta  Afganistanu, w ramach realizacji rządowego programu  Polskiej Pomocy – projekt szkolenia funkcjonariuszy afgańskich odpowiedzialnych za ochronę ludności i zarządzanie kryzysowe realizowanego przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej KSAP. Goście przebywali w Polsce 10 dni, podczas których zapoznali się systemami zarządzania kryzysowego NATO, a w szczególności w Polski.

Funkcjonariusze podczas całodziennej wizyty spotkali się z Rektorem-Komendantem SGSP oraz wysłuchali prezentacji st. bryg. Dariusza Marczyńskiego Dyrektora KCKR i OL KG PSP „Państwowa Straż Pożarna - zadania i obowiązki wobec Państwa i obywateli” oraz st. bryg. Tomasza Naczasa Zastępcy Dyrektora Biura Szkolenia KG PSP „Organizacja szkolenia pożarniczego oraz szkolenia z zakresu zarządzania kryzysowego”.

Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą kpt. Grzegorz Bełtowski wygłosił prezentację pod tytułem „Zapoznanie się z zakresem i zasadami funkcjonowania SGSP w zakresie szkolenia kadry dowódczej Państwowej Straży Pożarnej oraz kadry na potrzeby ochrony ludności i zarządzania kryzysowego.:

Goście wysłuchali również prezentacji  kpt. Wiktora Gawrońskiego dotyczącej zakresu dydaktycznego Zakładu Modelowania Analiz oraz kpt. Marcina Ciska z Zakładu  Badań Sytuacji Kryzysowych.

Delegacja miała okazję zapoznać się z zasadą działania komory dymowej oraz ćwiczeniami: na drabinie bez końca, rowerku treningowym i siłomierzu. Szkolna Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza przygotowała specjalne pokazy z użyciem ciężkiego sprzętu ratownictwa technicznego oraz samochodów gaśniczych. Goście zapoznali się z wyposażeniem JRG SGSP oraz umundurowaniem bojowym strażaka PSP. Prezentację poprowadził bryg. Teofil Pawlak.

Spotkanie podsumował Pan Rektor – Komendant SGSP, obie strony są bardzo zainteresowane bliższą współpracą oraz nawiązywaniem bliższych kontaktów dydaktycznych  i służbowych.

W dalszej części wizyty w Polsce goście spotkali się z ekspertami polskimi jak również ekspertami z NATO, w ramach wizyt studyjnych odwiedzili Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe na warszawskim Bemowie oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowie Polskim.

Szkolenie to jest organizowane we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej, w ramach Procesu Stambulskiego.

Idea Procesu Stambulskiego została zainicjowana przez Turcję, jest to proces polityczny zmierzający do budowy zaufania w wielostronnej współpracy w walce z terroryzmem, handlem narkotykami, ekstremizmem i ubóstwem w Afganistanie i krajach sąsiednich. Celem procesu jest rozwój mechanizmów współpracy z udziałem Afganistanu i państw regionu. Unia Europejska, w tym Polska, wspiera działania w ramach Procesu Stambulskiego od 2011 roku.

Za wizytę afgańskich funkcjonariuszy w SGSP odpowiedzialni byli Pani Ewa Sygnatowicz Kierownik Referatu Studiów Podyplomowych i Szkoleń, st. bryg. w st. spocz. Waldemar Woliński oraz Dział Współpracy z Zagranicą.