Wizyta studyjna delegacji amerykańskiej

05-10-2016

W dniach 26.09 - 05.10.2016 r. Szkoła Główna Służby Pożarniczej gościła delegację amerykańską, w której skład weszli przedstawiciele Departamentów Straży Pożarnych oraz członkowie zarządu IFE – Stowarzyszenia Inżynierów Pożarnictwa z USA w składzie:

William (Bill) Peterson- Emerytowany Komendant Straży, amerykański koordynator projektu INFIRENET, Starszy Wiceprezes ds. Strategicznych Zasobów Rządowych USA,

Bruce H. Varner- Emerytowany Komendant Straży Pożarnej w Santa Rosa, Kalifornia,

Dr Michael L. Kuk- Emerytowany Komendant Centrum Szkoleniowego i Garnizonu Armii Stanów Zjednoczonych w Fort Polk, Luizjana,

Jonathan McMahan- Komendant Straży Pożarnej i Dyrektor Regionalny Zarządzania Kryzysowego, Tuscon, Arizona,

Robert C. Andrews - Dyrektor Generalny Protection Development Incorporated (PDI) w San Antonio, Teksas,

Ryan S. Gallik- Strażak - Paramedyk w mieście St. Cloud, Floryda.

Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu INFIRENET (Międzynarodowa Sieć Pożarniczo-Ratownicza). Projekt ten został zainicjowany w 2004 r. przez SGSP oraz komendanta staży Williama Petersona, który od tamtego czasu jest koordynatorem projektu ze strony amerykańskiej. Celem projektu jest możliwość odbywania wzajemnych staży specjalistycznych, wizyt studyjnych, organizacji seminariów, wymiany doświadczeń w aspekcie ratownictwa, ochrony przeciwpożarowej oraz cywilnej. Od początku jego trwania już 78 studentów i pracowników SGSP wzięło udział w bezpłatnych miesięcznych stażach specjalistycznych w licznych departamentach straży pożarnych w USA oraz Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA).

W programie wizyty znalazło się m. in.:

• Spotkanie z przedstawicielami KG PSP z st. bryg. Tadeuszem Jopkiem – Dyrektorem KCKR i OL na czele, gdzie zostało przedstawione funkcjonowanie PSP oraz KSRG,
  • Spotkanie z przedstawicielami CNBOP-PIB z bryg. dr inż. Dariuszem Wróblewskim – Dyrektorem Instytutu oraz bryg. Krzysztofem Biskupem - Za-cą Dyrektora ds. Technicznych, gdzie została omówiona działalność Centrum oraz przedstawione wybrane laboratoria,
  • Spotkanie z władzami SGSP z Rektorem-Komendantem bryg. dr hab. inż. Pawłem Kępką na czele, gdzie omówiono kierunki rozwoju i efekty projektu INFIRENET, przedstawiono działalność SGSP oraz zaprezentowano wybrane laboratoria SGSP,
  • Spotkanie postażowe w SGSP, podczas którego w gronie pracowników i studentów SGSP studenci, którzy odbyli staż specjalistyczny w USA we wrześniu 2016 r., podzielili się swoimi doświadczeniami, wrażeniami i spostrzeżeniami nt. odbytych praktyk,
  • Wzięcie udziału w Inauguracji roku akademickiego 2016/2017 oraz ślubowaniu
    I rocznika studentów mundurowych w SGSP,
  • Spotkanie z przedstawicielami Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie,
    z Komendantem mł. bryg. Piotrem Plackiem na czele, gdzie przedstawiono działalność Szkoły oraz wybrane laboratoria i poligon,
  • Wizyta w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, gdzie z delegacją spotkał się Dyrektor Muzeum st. bryg. Edward Pruski,
  • Wizyta w OSP Raciechowice, spotkanie z Wójtem Gminy, Komendantem OSP oraz Wiceprezesem Fundacji EDURA Januszem Jędrzejczykiem.

Momentem kulminacyjnym wizyty było polsko-amerykańskie seminarium, mające na celu wymianę doświadczeń i dyskusję w 5 różnych dziedzinach związanych z ratownictwem, ochroną przeciwpożarową i ludności. Seminarium odbyło się w SGSP w dniu 29 września 2016r., i uczestniczyło w nim ok. 150 osób z całej Polski m.in. przedstawicieli: KG PSP, CNBOP-PIB, Komend Wojewódzkich i podległych, Szkół PSP, RCB, ZOSP oraz WOPP. Materiały przedstawione podczas seminarium dostępne są na stronie:

Oprócz powyższych punktów programu delegacja miała okazję zapoznać się szeregiem muzeów, miejsc pamięci narodowej oraz poznać kulturę i tradycję Polską.