Wizyta w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej KN „Ujęte w kadrze, czyli bezpieczny punkt widzenia”

24-11-2016

Co wspólnego mają ze sobą ochrona przeciwpożarowa i prawa dziecka? Przekonali się o tym studenci z Koła Naukowego „Ujęte w Kadrze, czyli Bezpieczny Punkt Widzenia” Karol Banaszkiewicz i Mariola Główka, którzy pod opieką p. Marty Adamiec z Zakładu Edukacji Społecznej 16 listopada 2016 r. odwiedzili Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, mieszczące się w Komendzie Miejskiej PSP w Chorzowie.

Centrum zostało otwarte we wrześniu br. w celu edukowania w zakresie występowania codziennych zagrożeń bezpieczeństwa i jest jednym z najnowocześniejszych obiektów multimedialnych tego typu w Polsce. Jako zwiedzający przedstawiciele SGSP mieli okazję uczestniczyć wraz z dziećmi ze szkoły podstawowej w przejściu przez ścieżkę bezpieczeństwa. Wyposażenie i efekty specjalne w realistyczny sposób prezentują sektory tematyczne: zagrożenie czadem, źródła pożaru w mieszkaniu, wypadek komunikacyjny, pożar lasu, katastrofę budowlaną oraz tzw. małą strażnicę.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada) studenci rozmawiali z dziećmi o ich prawach, a z bryg. mgr inż. Januszem Gancarczykiem − Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie o podkreśleniu roli straży pożarnej w ochronie praw dziecka m.in. do życia, nauki i rozwoju.

Wizyta pozwoliła na zdobycie wiedzy o istocie i randze mediów w edukacji przeciwpożarowej oraz współpracy jednostek Państwowej Straży Pożarnej w tej tematyce.