Wizyta w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej Koła Naukowego „Ujęte w kadrze, czyli bezpieczny punkt widzenia”

28-11-2016

Co wspólnego mają ze sobą ochrona przeciwpożarowa i prawa dziecka? Przekonali się o tym studenci z Koła Naukowego „Ujęte w Kadrze, czyli Bezpieczny Punkt Widzenia” Karol Banaszkiewicz i Mariola Główka, którzy pod opieką Marty Adamiec z Zakładu Edukacji Społecznej 16 listopada 2016 r. odwiedzili Centrum Edukacji Przeciwpożarowej mieszczące się w Komendzie Miejskiej PSP w Chorzowie. Centrum zostało otwarte we wrześniu br. w celu uświadamiania codziennych zagrożeń  bezpieczeństwa i jest jednym z najnowocześniejszych obiektów multimedialnych tego typu w Polsce. Jako zwiedzający przedstawiciele SGSP mieli okazję uczestniczyć z dziećmi ze szkoły podstawowej w  przejściu przez ścieżkę bezpieczeństwa przewidzianą w Centrum. Wyposażenie i efekty specjalne w realistyczny sposób prezentują sektory tematyczne: zagrożenie czadem, źródła pożaru w mieszkaniu, wypadek komunikacyjny, pożar lasu, katastrofa budowlana oraz tzw. mała strażnica.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada) rozmawialiśmy z dziećmi o ich prawach, a z Komendantem Miejskim PSP w Chorzowie bryg. mgr inż. Januszem Gancarczykiem o podkreśleniu roli straży pożarnej w ochronie praw dziecka m. in. do życia, nauki i rozwoju.

Wizyta pozwoliła na zdobycie wiedzy o istocie i randze mediów w edukacji przeciwpożarowej oraz współpracy jednostek Państwowej Straży Pożarnej w tej tematyce.