XX edycja Manewrów Ratowniczych „Jubileusz”

29-10-2015

XX edycja Manewrów Ratowniczych pod nazwą „Jubileusz” odbyła się w dniach 21-23 października 2015 r. na terenie powiatu jeleniogórskiego (woj. Dolnośląskie). W manewrach wzięły udział 42 drużyny, w tym 2 drużyny z Czech oraz 2 drużyny z SGSP.

Pierwszego dnia odbył się wykład na temat działalności Policji oraz Służby Więziennej. Przedstawiono zagadnienia związane z m.in. środkami przymusu bezpośredniego oraz postępowania z osobami agresywnymi. Nocne ćwiczenia, które odbyły się po wykładzie polegały na tym, iż każda z drużyn miała do zrealizowania dwa założenia, tj.: pomoc osobom rannym na skutek strzelaniny oraz wypadek samochodowy z duża ilością poszkodowanych.

Następnego dnia ratownicy mieli przed sobą również kilka ciekawych założeń do zrealizowania, takich jak: pomoc osobom po uderzeniu pioruna, upadek ze zbocza góry, odbieranie porodu w przypadku wystąpienia takiej konieczności, a także udzielenie pomocy osobom z różnego typu urazami. Ratownicy w wielu przypadkach musieli wykazać się wiedzą, kreatywnością oraz opanowaniem.

Wzorem lat ubiegłych w ostatnim dniu manewrów ćwiczący ratownicy mieli możliwość sprawdzenia się podczas wystąpienia zdarzenia masowego i mnogiego. Pod okiem dowódców, którzy dnia drugiego przeszli odpowiednie szkolenie mogli sprawdzić koordynację i efektywność przeprowadzonego wcześniej szkolenia.

Reasumując uczestnicy manewrów przez trzy dni ćwiczyli m.in. zabezpieczanie miejsca zdarzenia, identyfikację zagrożeń organizację akcji, postępowanie z różnymi przypadkami zagrożeń życia, orientację w terenie i współpracę z innymi służbami.

Manewry Ratownicze pod kryptonimem „Jubileusz” pozwoliły uczestnikom poszerzyć przede wszystkim wiedzę, umiejętności, a także zdobyć kolejne ważne praktyczne doświadczenie, a wszystko to przy wspaniałym krajobrazie, jaki ich otaczał.

Szkołę Główną Służby Pożarniczej reprezentowały dwie drużyny:

SGSP Warszawa K13:

•  pchor. Kot Bartłomiej
  •  pchor. Żuchowicz Damian
  •  pchor. Kilanowski Radosław
  •  pchor. Młodzianowski Mateusz

SGSP Warszawa K12:

• pchor. BIAŁAS Maciej
  • pchor. CZOPEK Przemysław
  • pchor. JĘDRZEJAS Jarosław
  • pchor. PAJĄK Kamil

Opiekunowie: mł. kpt. ALBRECHTOWICZ Maciej i st. ogn. PIOTROWSKI Jarosław.