Bieg na Szczyt 2015

19-03-2015
Autor: pchor. Piotr Jurzyk

14 marca 2015r. w samym centrum Warszawy, w budynku Rondo I odbyły się zawody w biegu po schodach pod nazwą  „Bieg na Szczyt”.  Zawodnicy, którzy postanowili wystartować  mieli do pokonania  38 pięter =836 stopni=143m w górę. Należy podkreślić, że była to impreza z cyklu Pucharu Świata w biegach po schodach dzięki czemu na starcie zgromadziło się 20 najlepszych zawodników na świecie w tej dyscyplinie sportu. W tej kategorii startował również reprezentant naszej szkoły Mariusz Klakus, który po pierwszym wbiegnięciu na szczyt ( w czasie 4 minuty 12 sekund) pokonał wszystkich amatorów oraz jedenastu zawodników ze światowej czołówki zajmując w eliminacjach 9 miejsce co dało mu kwalifikacje do wąskiego 12- osobowego finału.  Po 2godzinnym odpoczynku odbył się finał, w którym zawodnicy musieli drugi raz pokonać 38 pięter. Miał formę biegu pościgowego, w którym zawodnik z najlepszym czasem w eliminacjach startował jako pierwszy z przewagą jaką uzyskał nad drugim zawodnikiem podczas pierwszego wbiegnięcia itd. Zawody wygrywał ten zawodnik który pierwszy pojawił się na mecie umiejscowionej na 38 piętrze. Mariuszowi udało się utrzymać 9 miejsce (czas drugiego wbiegnięcia 4 minuty 10 sekund) choć był mocno naciskany przez konkurentów.  W zawodach wzięło udział 474 osoby. Zwycięstwo odniósł aktualny Mistrz Świata Łobodziński Piotr, który trasę pokonał w czasie (pierwsze wbiegnięcie 3:31 drugie 3:33).

W ramach tej imprezy odbyły się również I Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegach po Schodach. Forma tej imprezy narzucała strażakom obowiązek startu  w pełnym umundurowaniu bojowym. Ubrania specjalne, buty bojowe, aparaty powietrzne na plecach oraz maski stanowiące elementy specjalnego stroju strażaków wzbudzały ogromne zainteresowanie innych uczestników, mediów i kibiców. Starty w kategorii strażaków odbywały się parami, co 30” niewiele odbiegając swoją specyfiką od typowego rozpoznania w budynku wysokościowym. Do realnych warunków brakowało jedynie ognia i dymu, a gorący doping i gęste oklaski dodawały zapału i sił. Zmagania można było obserwować na monitorach dzięki rozmieszczonym po trasie kamerom. Pokonanie 38 pięter zajmowało strażakom w pełnym wyposażeniu od 5’57” do 10’40”. Z naszej szkoły wystartowało 12 zespołów dwuosobowych. Najlepiej spisała się rota Dariusz Bilski, Józef Hiller, która z czasem 6 minut 12 sekund zajęła 2 miejsce. Równie pomyślnie zaprezentowali się Bartłomiej Kot i Marcin Gołębiowski którzy zajęli 6 miejsce z czasem 6 minut i 47 sekund. W sumie do mety dotarło 44 zespoły.

więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/groups/289146631217133/