5 maja 2018 r. na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie miały miejsce uroczystości związane z Centralnymi Obchodami Dnia Strażaka połączone z Promocją Oficerską w Państwowej Straży Pożarnej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele seminaryjnym w Warszawie.

W uroczystych obchodach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski i jego zastępcy, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Waldemar Pawlak, Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, prof. SGSP, kadra kierownicza KG PSP, komendanci wojewódzcy, kapelani, przedstawiciele szkół i  pozostałych  służb.

Podczas uroczystości prezydent RP wręczył nominacje generalskie trzem oficerom Państwowej Straży Pożarnej oraz odznaczenia państwowe wyróżniającym się strażakom. Następnym punktem było otrzymanie przez 319 funkcjonariuszy promocji na pierwszy stopień oficerski. Promowanych zostało 97 absolwentów studiów stacjonarnych dla strażaków w służbie kandydackiej, 121 absolwentów studiów niestacjonarnych I stopnia dla strażaków w służbie stałej oraz 101 osób mających uprawnienia do pierwszego stopnia oficerskiego w PSP. Mianowania dokonali Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski wraz ze swoim zastępcą nadbryg. Markiem Jasińskim.

Najwyższy wynik ze stacjonarnych studiów II stopnia wynoszący 4,93 uzyskał st. ogn. pchor. mgr inż. Piotr Piątek, zostając jednocześnie prymusem roku. Natomiast najlepszym absolwentem stacjonarnych studiów I stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej okazał się st. ogn. pchor. inż. Arkadiusz Jelonek – średnia ocen ze studiów 4,47. Najwyższą średnią na niestacjonarnych studiach I stopnia dla strażaków w służbie stałej – 4,35 – uzyskał asp. inż. Andrzej Jokiel.

Strażacy w służbie kandydackiej rozpoczynają kształcenie w SGSP od przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz szkolenia podstawowego w zawodzie strażak w Przeciwpożarowej Bazie Leśnej SGSP w Zamczysku Nowym na terenie Puszczy Kampinoskiej. Studenci-podchorążowie, oprócz uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych, odbywają służby w jednostce ratowniczo-gaśniczej SGSP oraz jednostkach ratowniczo-gaśniczych KM PSP m.st. Warszawy, a także biorą udział w licznych szkoleniach, praktykach zawodowych i stażach ratowniczych, dowódczych i instruktorskich.

Podczas uroczystości złożono wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego i pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Uroczystości zakończyły się defiladą kompanii reprezentacyjnych i przedstawicieli specjalistycznych grup ratowniczych. W defiladzie można było podziwiać zarówno nowoczesne jak i zabytkowe pojazdy pożarnicze oraz  historyczne umundurowania. Wydarzenie uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry OSP Nadarzyn.

Zdjęcia: Marcin Muskała Photography