Relacja z wakacyjnych praktyk w ramach programu Erasmus+ w Lizbonie

12-10-2017
Autor: Z. Derenda

Dokładnie dwa tygodnie po obronie pracy licencjackiej zaczęłam swoje ponad dwumiesięczne praktyki. Był to już mój drugi wyjazd w ramach programu Erasmus+ i kolejny raz zdecydowałam się na wyjazd do tego samego państwa – słonecznej Portugalii. Za pierwszym razem skorzystałam z ów programu, by odbyć tam cały rok studiów. Było naprawdę świetnie, nie tylko ze względu na malownicze widoki, ocean, piaszczyste plaże i przepyszne jedzenie, ale przede wszystkim ludzie okazali się być niezwykle serdeczni.
Dlatego zdecydowałam się jechać tam ponownie, aczkolwiek po to, by odbyć praktyki i dowiedzieć się jak pracuje się tam w międzynarodowym zespole. Jako że temat mojej pracy dyplomowej związany był ze źródłami energii odnawialnej, podjęłam praktyki w firmie IrRADIARE, która specjalizuje się w realizowaniu europejskich projektów związanych z niekonwencjonalnymi źródłami energii.
Zakres moich zadań był bardzo zróżnicowany – jednego tygodnia pracowałam z osobą odpowiedzialną za tworzenie map w programie QGIS, innego zaś przygotowywałam webinarium. W firmie praktyki odbywało również kilka innych osób, m.in. Słowak, Włoszka i Hiszpanka. Na co dzień w IrRADIARE panowała bardzo ciepła atmosfera. Kilka razy, w ramach integracji, wyszliśmy na kolację próbując tradycyjnych portugalskich dań, takich jak francesinha, czy bacalhau.
Szczerze polecam studia, a także praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ każdemu studentowi. To wielka szansa, by spełnić swoje marzenia, których spełnienie ułatwia nam Uczelnia. Mimo presji czasu, który towarzyszył mi po obronie by skompletować dokumenty, nie żałuję ani chwili poświęconej na organizację tego wyjazdu. Na studiach drugiego stopnia również rozważam możliwość wyjechania zagranicę w ramach tego programu.