Relacja ze studiów erasmusowych w Ostrawie

07-09-2017

Witam. Mam na imię Michał i chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z pobytu w czeskiej Ostrawie w ramach programu Erasmus+. Na studiach za granicą przebywałem od 6.02.2017 do 2.07.2017. Naukę odbywałem na uczelni Vysoka Skola Banska (Politechnika Ostrawska) i bardzo miło wspominam ten okres.
Zakwaterowanie znalazłem w tamtejszym akademiku w segmencie dwupokojowym z łazienką i aneksem kuchennym. Uczelnia dysponuje sporą liczbą miejsc w akademikach, na tyle dużą, że można samemu zamieszkiwać pokój. Do stołówki i rektoratu jest zaledwie 400 metrów. Na kampusie atrakcje dostępne są przez całą dobę. W ciągu dnia czas wolny spędzałem na wielofunkcyjnych boiskach, halach sportowych i siłowniach – w sumie tych obiektów jest ponad 10 i organizowane są gry specjalnie dla studentów z zagranicy. Późnym wieczorem posiedzieć można w studenckich klubach i kawiarniach.
Dotarcie do wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa zajmowało mi 45 minut z akademika. Na studia na tej uczelni przekonała mnie bogata oferta przedmiotów pokrywająca się z tymi na SGSP. Zajęcia prowadzone były w nowoczesnych salach wykładowych, laboratoriach, a nawet w Komendzie Wojewódzkiej. Miałem możliwość uczestniczenia w badaniach do prac inżynierskich i tematycznych wycieczkach w lokalnej jednostce straży pożarnej. Przedmioty prowadzone były w większości tylko dla mnie, co jest dużym plusem. Dzięki temu podszkoliłem język angielski i miałem elastyczność w planowaniu zajęć.
W Ostrawie warto zobaczyć zabytkową hutę, muzeum pożarnictwa oraz zoo. Prawdziwym świętem są derby hokejowe rozgrywane pomiędzy Politechnika, a Uniwersytetem. Od rana na ulicach widać kibiców obu drużyn, a świętowanie po meczu kończy się następnego dnia. Ostrawa jest też dobrą bazą do wyjazdu w inne miejsca Europy. Korzystne połączenia są tu z Pragą, Monachium, Wiedniem, Budapesztem i Bratysławą. Zagraniczni znajomi jako pierwsze miasto odwiedzali Kraków, a ja mogłem być ich przewodnikiem.
Studia za granicą to niezapomniany czas, nowe znajomości i rozwój osobisty na wielu płaszczyznach (np. edukacji, kultury). Ci, co byli zgodzą się ze mną, że warto uczestniczyć w programie Erasmus+. Tym, co nie byli, polecam wziąć udział w kolejnych edycjach.