Wizyta st kpt. dr inż. Piotra Tofiło na Uniwersytecie w Edynburgu w programie Erasmus+

23-03-2017
Autor: P. Tofiło

Uniwersytet w Edynburgu jest jednym z najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii. Jego wydział inżynierii bezpieczeństwa pożarowego jest w tej dziedzinie natomiast jednym z kilku wiodących ośrodków badawczych na świecie razem z Uniwersytetami w Lund (Szwecja), Gent (Belgia), Maryland (USA) i Canterbury (Nowa Zelandia). Nic więc dziwnego, że znajduje się wysoko na liście pożądanych miejsc do odwiedzenia dla każdego naukowca pracującego w tematyce ochrony przeciwpożarowej.
Z racji tego, że program Erasmus+ daje szansę odwiedzenia wielu ośrodków w Europie, postanowiłem skorzystać z możliwości jakie on daje i odbyć wizytę akademicką na uniwersytecie w Edynburgu. Wymagało to najpierw podpisania stosownej umowy w ramach programu Erasmus między SGSP a tym uniwersytetem. Umowa ta przewiduje wymianę 2 pracowników naukowych w roku. Właściwą komórką na uniwersytecie do podpisywania tego rodzaju umów jest tam International Office (czyli biuro współpracy międzynarodowej). Dobrym krokiem przed rozpoczęciem starań formalnych z uniwersytetem z którym nie mamy umowy jest znalezienie kontaktu merytorycznego na uniwersytecie, gdyż powołując się na znajomość z określonym profesorem lub pracownikiem naukowym biuro współpracy międzynarodowej chętniej przystępuje do formalności.
Następnym krokiem jest uzgodnienie planu pobytu. Plan ten musi obejmować zajęcia dydaktyczne. Oficjalne zorganizowanie prowadzenia zajęć na innych uniwersytetach nie jest sprawą prostą. Pracownicy innych uniwersytetów mają z tym trochę kłopotu, ale w moim przypadku na szczęście udało się zorganizować 8 godzin zajęć obejmujących seminaria i spotkania dydaktyczne z doktorantami. Zajęcia które prowadziłem dotyczyły obszarów badawczych które mnie szczególnie interesują, czyli metody obliczeniowe dotyczące modelowania pożarów, transferu ciepła i promieniowania cieplnego.
Wydział inżynierii bezpieczeństwa pożarowego na uniwersytecie w Edynburgu oprócz pieniędzy z czesnego i dotacji państwowych jest sponsorowany przez dwie istotne organizacje: brytyjski instytut badawczy techniki budowlanej – BRE (Building Research Establishment) oraz jedną z największych firm inżynierskich świata – ARUP. Pieniądze które płyną z tych instytucji pomagają utrzymać wydział i zapewniają odpowiedni poziom merytoryczny kadry. Dzięki tym funduszom wydział funduje stypendia magisterskie i doktoranckie. Obecnie na wydziale pracuje 30 doktorantów. Ciekawą obserwacją jest to że wydział nie dysponuje jakąś wielką bazą laboratoryjną. Stanowią ją zaledwie 3 laboratoria – 2 niezbyt duże pomieszczenia do badań związanych ze spalaniem i zachowaniem materiałów oraz trzecie większe współdzielone z wydziałem konstrukcji budowlanych. Widać, że sukces uniwersytetu nie polega tu na wielkich inwestycjach, tylko na mądrym wykorzystywaniu tego co się ma w realizacji precyzyjnie określonych projektów badawczych. Najwięcej realizowanych tam projektów badawczych związanych jest z zachowaniem elementów konstrukcji budynków w pożarach. Badane jest więc tam np. elementy betonowe, żelbetowe, stalowe i farby pęczniejące. Spośród personelu najwięcej interakcji miałem z prof. Luke Bisby, dr Stephen Welsch i dr Ricky Carvel.
Wizyta w moim odczuciu była bardzo udana, pouczająca i może skutkować rozpoczęciem współpracy. Dołączone zdjęcia pokazują kilka ujęć z wyjazdu.