Wykłady kpt. dr inż. Szymona Ptaka na Uniwersytecie w Niszu

25-05-2017
Autor: S.Ptak

W dniach 8 - 12 maja 2017 roku przebywałem na Wydziale Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Uniwersytecie w Niszu. Mobilność była możliwa dzięki funduszom Programu Erasmus+, skierowanemu od niedawna nie tylko na współpracę z krajami programu, ale także krajami partnerskimi.

Uniwersytet w Niszu podzielony jest na 13 wydziałów, na których w sumie studiuje ponad 26 tysięcy studentów. Siedziba uczelni znajduje się w sercu miasta, nieopodal słynnej twierdzy pamiętającej czasy rzymskie, a później wielokrotnie rozbudowywanej, czyli miejsca spotkań młodzieży, miejsca wielu imprez kulturalnych, a także ulubionego miejsca uprawiających jogging Serbów. Miasto położone jest nad rzeką Niszawą, malowniczo przełamującej się, i jednocześnie tworzącej kanion, przez sąsiadujące góry w Parku Narodowym Sicevachka Klisura. Właśnie w pobliżu tego parku, zaledwie kilkanaście kilometrów od gwarnego miasta, znajduje się jedna z ważniejszych miejscowości uzdrowiskowych Serbii, a niegdyś całej Jugosławii – Niszka Banja.

Na Wydziale Bezpieczeństwa i Higieny Pracy studenci podejmują się nauki na kierunku inżynieria środowiska lub, jak można wywnioskować z samej nazwy wydziału, inżynieria bezpieczeństwa pracy. Podczas mojej wizyty na Wydziale, odbyłem szereg spotkań z władzami wydziału, przede wszystkim z Dziekanem (prof. dr Momir Praščević) oraz Prodziekanem ds. Nauki (prof. dr Miomir Raos). Podczas spotkania miałem okazję przedstawić SGSP zebranym pracownikom, a także podyskutować o dotychczasowej współpracy w obszarze erasmusowym pomiędzy naszymi uczelniami.

Głównym celem wyjazdu było poprowadzenie 8 godzin wykładów dla studentów wydziału. Cykl przygotowanych przeze mnie wykładów nosił tytuł „European Approach to Explosion Protection” i przeznaczony był dla studentów studiów pierwszego stopnia na kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. W wykładach uczestniczyli także doktoranci tegoż wydziału.

Podczas wizyty wziąłem również udział w spotkaniu z przedstawicielami Biura Współpracy z Zagranicą, tj. z Dr. Ivica Manic – Uczelnianym Koordynatorem Programu Erasmus+, oraz z p. Jelena Civljak – Pracownikiem Biura. Wspólne spotkanie pozwoliło umocnić prowadzoną od kilku lat współpracę międzyuczelnianą.

Ważnym wnioskiem z wizyty jest fakt, iż Wydział jest zainteresowany rozwinięciem współpracy o kolejne obszary. W ostatnich latach aktywnie uczestniczą w projektach europejskich i właśnie na tym polu chcieliby rozwinąć współpracę. W dalekosiężnych planach władze wydziału wyraziły chęć podjęcia się inicjatywy wspólnych studiów, natomiast
w najbliższych latach Wydział pragnie kontynuować wymianę pracowników i studentów
w ramach umowy Erasmus+.