International Safety and Security Institutions - course description

Block name: International Safety and Security Institutions

ECTS: 3

Language of instruction: Polish/English

Teaching methods/load: Lecture (15h full-time; 8h extramural / semester), Classes (30h full-time; 16h extramural / semester)

TOTAL: 45h full-time; 23h extramural /semester

Teacher responsible: Tomasz Zweglinski, PhD

Prerequisites

General knowledge concerning propeadeutics of civil safety engineering/civil protection, organization and functioning of safety and security systems on a state level, organization of rescue systems on a state level, crises management theory.

Description of learning outcomes

Student becomes acquainted with existing mechanisms and institutions of international safety and security systems which perform main role in creation, maintenance and recovery acceptable level of safety and security in international dimension and in different contexts e.g. political, military, civil security, environmental, economical and social as well as in different concepts e.g. human security.

Content:

The course familiarize with safety and security dimension and activities of different international organizations on base of their regulations as well as case studies. Institutions being studied in above regard are as follow:

• European Union (inc. European Civil Protection Mechanism, Directorate – General for Humanitarian Assistance and Civil Protection, European policies and agencies concerning safety and security);
  • United Nations (incl. System for humanitarian assistance coordination, structures, mechanisms and policies);
  • North – Atlantic Treaty Organization – NATO (incl. Civil Emergency Planning, crises response coordination system, worldwide agencies and organizations concerning safety and security);
  • Red Cross and Red Crescent Movement;
  • Organization for Security and Cooperation in Europe;
  • And other International Governmental and Non – governmental Organizations; international financial programs/funds/instruments in the field of study.

Pliki do pobrania