Obchody 35. rocznicy strajku podchorążych WOSP

05-12-2016
Autor: kpt. J. Binio

Jak co roku w Szkole Głównej Służby Pożarniczej odbyły się uroczyste obchody rocznicy strajku studentów Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej – poprzedniczki SGSP. Z chwilą proklamowania strajku okupacyjnego 24 listopada 1981 roku, podchorążowie podjęli walkę w obronie niezależności uczelni. W swoich postulatach domagali się, aby została ona objęta ustawą o szkolnictwie wyższym, a nie podporządkowana przepisom ustawy o wyższym szkolnictwie wojskowym. Strajk został stłumiony 2 grudnia 1981 r. przez odziały Milicji Obywatelskiej, ZOMO, Służby Bezpieczeństwa i komandosów służb  specjalnych MO przeznaczonych do walki z terrorystami.

W ramach obchodów złożono wiązankę na grobie śp. Zbigniewa Szablewskiego, Przewodniczącego Komitetu Strajkowego WOSP.

Kolejnym punktem programu była msza święta w kościele im. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w którym w latach 80-tych rezydentem był ksiądz Jerzy Popiełuszko − przewodnik duchowy strajkujących. W nabożeństwie, któremu przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz − Arcybiskup Metropolita Warszawski, wzięło udział kierownictwo i kadra Uczelni oraz zaproszeni goście. Następnie złożono kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującym się obok kościoła.

Wieńce pod tablicą pamiątkową ks. J. Popiełuszki oraz tablicą upamiętniającą 25. rocznicę strajku w WOSP, przed wejściem do SGSP złożyli: Tomasz Zdzikot − Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, nadbryg. Leszek Suski − Komendant Główny PSP wraz Zastępcami, st. bryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, prof. SGSP − Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, przedstawiciele Komitetu Strajkowego oraz delegacja  NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze.

Na obchodach oczywiście nie mogło zabraknąć  Kompanii Honorowej SGSP oraz sztandarów SGSP i WOSP.