Wyjazd szkoleniowy członków Kompanii Honorowej

28-03-2017
Autor: kpt. J. Binio, st. sekc. pchor. M. Bartusiak

W dniach 20-26 marca 2017 roku, odbył się wyjazd szkoleniowy członków Kompanii SP-PK 13, wchodzących w skład Kompanii Reprezentacyjnej Państwowej Straży Pożarnej oraz Kompanii Honorowej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, organizowany przez Samorząd Studencki SGSP. Podczas tygodniowego pobytu w Białce Tatrzańskiej, podchorążowie szkolili się z zakresu musztry i ceremoniału pożarniczego. W blokach szkoleniowych poruszane zostały zagadnienia związane przede wszystkim z organizacją, przygotowaniem, dowodzeniem uroczystościami o charakterze państwowym czy pożarniczym. Odbywały się także szkolenia w podgrupach, skupione głównie na pocztach sztandarowych, pocztach flagowych oraz dowódcach uroczystości. Prelegentami bloków szkoleniowych byli Dowódca Kompanii IV kpt. mgr inż. Jakub Binio wraz z Zastępcą Dowódcy Kompanii I mł. kpt. mgr inż. Piotrem Pietrzykiem, którzy pełnią funkcje dowódcy Kompanii Honorowej.

Podchorążowie z Kompanii SP-PK 13 przez okres służby kandydackiej reprezentowali PSP jak i SGSP na uroczystościach państwowych oraz pożarniczych. Wielokrotnie także uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych przez instruktorów z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, gdzie podnosili swój poziom wyszkolenia z zakresu musztry oraz ceremoniału pożarniczego. W latach 2014-2016 trzykrotnie uczestniczyli w Uroczystej Odprawie Wart z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wyjazd szkoleniowy miał na celu podsumowanie działalności a także usystematyzowanie nabytej wiedzy oraz umiejętności, które podchorążowie będą mieli szansę wykorzystać w służbie stałej w Komendach Miejskich/Powiatowych na terenie całego kraju.

Mimo natłoku merytorycznych treści szkoleniowych grupa podchorążych wraz z Dowódcami wybrała się do Zakopanego, gdzie mieli okazję gościć w Komendzie Powiatowej PSP i zapoznali się ze specyfiką pracy tamtejszej JRG. Wybrali się także w Tatry - udało się im zdobyć Czarny Staw pod Rysami.

W szkoleniu udział wzięli podchorążowie: Maciej Bartusiak, Piotr Borkowski, Mateusz Ciżewski, Hubert Cymerman, Piotr Głowiński, Szymon Główczak, Łukasz Gołębiewski, Łukasz Goss, Grzegorz Kłos, Szymon Malinowski, Mateusz Małyszek, Andrzej Michalak, Marcin Myszkowski, Kamil Okoń, Mateusz Pawłowski, Paweł Piorun, Łukasz Radziejewski, Kamil Rutkowski, Kacper Stokłosa, Tomasz Sykut, Jakub Tanaś, Wiktor Tutaj, Piotr Ziemniarski i Wojciech Źrebiec oraz kierowca z JRG sekc. Tomasz Tymbel.