Opis Zakładu:

Zakład prowadzi teoretyczne i empiryczne badania oraz proces dydaktyczny w obszarze tematycznym dotyczącym kształtowania powszechnego systemu ochrony ludności w wymiarze narodowym i ponadnarodowym, jego misji, celów, struktury, zadań, uczestników, jak również roli w Systemie Bezpieczeństwa Narodowego i relacji z innymi podsystemami, w tym w szczególności Obroną Cywilną Kraju, czy też Systemem Zarządzania Kryzysowego i Systemem Obrony Narodowej. Z uwagi na interdyscyplinarność zagadnienia działalność Zakładu wpisuje się po części w obszar nauk społecznych, humanistycznych i technicznych, a także charakteryzuje się międzysektorowym podejściem analitycznym obejmującym szeroką gamę podmiotów publicznych, prywatnych i pozarządowych.

Pracownicy Zakładu // stopień służbowy, stopień/tytuł naukowy imię i nazwisko//:

- mł. bryg. dr inż. Tomasz ZWĘGLIŃSKI                                – kierownik zakładu, adiunkt

Prowadzone przedmioty (kursy, szkolenia):

1. Współpraca międzynarodowa w bezpieczeństwie wewnętrznym
  2. Systemy bezpieczeństwa w Unii Europejskiej
  3. Gra decyzyjna
  4. Ochrona ludności, obrona cywilna i pomoc humanitarna
  5. Zarządzanie kryzysowe w Unii Europejskiej
  6. Planowanie cywilne
  7. Pomoc humanitarna w wymiarze międzynarodowym
  8. Powszechny system ochrony ludności
  9. Systemy wykrywania skażeń i alarmowania

Działalność naukowa:

Realizowane prace naukowo-badawcze i projekty

1. Projekt badawczy, realizowany w ramach 7 Programu Ramowego: EDEN - End User Driven demo for CBRNe (Testy i ćwiczenia CBRN determinowane potrzebami uczestników procesu zarządzania kryzysowego), nr kontraktu 313077 (realizacja 2013-2016).
  2. Projekt badawczy, realizowany w ramach 7 Programu Ramowego: DESTRIERO - A DEcision Support Tool for Reconstruction and recovery and for the IntEroperability of international Relief units in case Of complex crises situations, including CBRN contamination risks, nr kontraktu 312721, (realizacja 2013-2016).
  3. Projekt badawczy (European Space Agency): GECCO: space-derived geoinformation for crisis management and coordination, nr kontraktu 4000108505/13/NL/kml (realizacja 2013-2015).
  4. BaltPrevResilience - Baltic everyday accident, disaster Prevention and Resilience, Instrument Finansowy Ochrony Ludności UE, Warszawa 2014-2016
  5. Project CBRN31 – Network of universities and institutes for raising awareness on dual use concerns of chemical materials, Warszawa, (2013-2015)
  6. Współczesny sprzęt ochrony osobistej ratownika - normy prawne, zastosowanie i serwis w praktyce - Program Polskiej Pomocy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP (nr 214/2012)
  7. Zaplanowanie, przeprowadzenie i ocena kursów koordynacji działań ratowniczych o zasięgu międzynarodowym w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności – (2005-2016)

Działalność ekspercka

- mł. bryg dr inż. Tomasz Zwęglinski

Ewaluator wniosków projektowych Programu Badawczego UE „Horyzont 2020” z ramienia Agencji Wykonawczej ds. Badań Komisji Europejskiej (REA) dla konkursów: „Disaster Resilience: Safeguarding and securing society, including adapting to climate change”; “Fight against crime and terrorism”; “Border security and external security”

Podmioty współpracujące

Pracownicy Zakładu Ochrony Infrastruktury współpracują z podmiotami krajowymi i zagranicznymi. Współpraca ta jest związana w znacznej mierze z realizacją projektów naukowych, statutowych prac naukowo-badawczych, organizacją wspólnych przedsięwzięć naukowych (konferencji i seminariów) oraz opracowywaniem publikacji naukowych. Wśród najbardziej zaangażowanych podmiotów kooperujących wymienia się:

1. Polska Akademia Nauk – Centrum Informacji Kryzysowej CBK,
  2. GEOSYSTEMS Polska Sp z o.o.,
  3. Astri Polska Sp. z o.o.,
  4. SIGMA GAMES.

Opisy Pracowni:

W strukturze Zakładu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej trwają prace nad stworzeniem Pracowni koordynacji ratownictwa. W tym zakresie:

- zostało zainstalowane oprogramowanie do koordynacji działań SimSpace,

- został zakupiony zestaw do wideokonferencji AVAYA RADVISION,

- prowadzone są rozmowy z twórcami oprogramowania SWD-ST w zakresie przygotowania narzędzia z możliwością symulacji koordynacji akcji ratowniczych, w których udział brać będą: straż pożarna, policja, ratownictwo medyczne. Symulator ma pełnić funkcje zbliżone do działań Centrów Powiadamiania Ratunkowego.