Prof. dr hab. inż. Grzegorz SOBOLEWSKI

Stanowisko:  profesor zwyczajny

Kontakt: g.sobolewski.sgsp@gmail.com

Dyżuri konsultacje: środa 10.00 – 12.00.

Prof. dr hab. inż. Grzegorz Sobolewskijest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. T. Kościuszki we Wrocławiu (1989), Wyższego Kursu Doskonalenia Oficerów we Wrocławiu (1992), Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (1997) oraz studiów podyplomowych kierunek pedagogika w Akademii Obrony Narodowej (1998). Po ukończeniu szkoły oficerskiej w latach 1989-1995 zdobył bogate doświadczenie w zakresie dowodzenia i szkolenia pełniąc służbę w jednostkach 11 Dywizji Kawalerii Pancernej SZ RP na stanowiskach: dowódcy plutonu, dowódcy kompanii, szefa sztabu batalionu, dowódcy batalionu i oficera operacyjnego pułku. W 1997 roku rozpoczął działalność dydaktyczno-naukową w Akademii Obrony Narodowej na stanowisku asystenta.
W 2000 roku obronił rozprawę doktorską w dziedzinie nauk wojskowych. W zakresie działalności naukowej organizował i uczestniczył w zespołach badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym w problematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa. Zainteresowania naukowe skupiał na rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych w środowisku miejskim – efektem finalnym była rozprawa habilitacyjna z tego zakresu i uzyskanie w 2008 roku stopnia doktora habilitowanego. W uznaniu dorobku naukowego i dydaktycznego Prezydent RP w 2014 roku nadał tytuł profesora nauk społecznych.

Od wielu lat zajmuje się problematyką bezpieczeństwa narodowego specjalizując się w zarządzaniu kryzysowym w wymiarze narodowym, UE i NATO. Jest autorem lub współautorem ponad 180 publikacji z obszaru obronności państwa i zarządzania bezpieczeństwem. Obszary zainteresowań naukowych to: zagrożenia bezpieczeństwa państwa (militarne i niemilitarne), zarządzanie kryzysowe w Polsce, operacje reagowania kryzysowego UE i NATO, siły zbrojne w systemie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.

Aktywnie uczestniczy w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa, obronności i zarządzania kryzysowego w urzędach centralnych i administracji terenowej. Jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie, członkiem Towarzystwa Wiedzy Obronnej i Transdyscyplinarnego Centrum Badania Problemów Bezpieczeństwa.

Informacje o dorobku naukowym i doświadczeniu zawodowym

Udział w radach, komisjach i zespołach

Wykaz najważniejszych publikacji

Promotor