Studia niestacjonarne pierwszego stopnia dla osób cywilnych

Celem kształcenia na studiach niestacjonarnych pierwszego stopnia dla osób cywilnych na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej do wykonywania zadań wynikających z funkcjonowania systemu ochrony przeciwpożarowej, którego priorytetem jest ochrona życia, zdrowia oraz mienia przed skutkami pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof i innych miejscowych zagrożeń. Studia pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu:

• znajomości organizacji systemu ochrony przeciwpożarowej PSP, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz ochrony ludności,
  • umiejętności analizowania zagrożenia pożarowego obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej, obszarów leśnych, obszarów wsi, miast i osiedli oraz innych miejscowych zagrożeń,
  • umiejętności oceny projektów budowlanych, urządzeń i procesów technologicznych pod kątem zagrożenia pożarowego i wybuchowego,
  • umiejętności oceny skali zagrożenia pożarowego oraz wybuchowego i sposobów ich zmniejszania,
  • znajomości zasad funkcjonowania i doboru systemów zabezpieczeń oraz projektowania i kontroli tych systemów,
  • umiejętności prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
  • umiejętności przeprowadzania studium operacyjnego zabezpieczania terenu oraz opracowania planów ratowniczych, raportów bezpieczeństwa dokumentów planistycznych itp.

Studia mają charakter otwarty i ogólnodostępny. Pełny cykl kształcenia trwa 4 lata (osiem semestrów). W każdym semestrze jest 8 trzydniowych zjazdów (od piątku do niedzieli). W ostatnim semestrze – 5 zjazdów. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, ćwiczeń projektowych i laboratoryjnych. W trakcie studiów studenci są zobowiązani do zaliczenia wszystkich przedmiotów objętych programem studiów i zdania egzaminów z przedmiotów objętych programem nauczania.
Warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie wszystkich semestrów, odbycie obowiązkowej praktyki zawodowej i obrona pracy inżynierskiej.

Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zgodny z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. (Dz. U. nr 196 poz. 1167).