Wykaz prowadzonych przedmiotów z opisem.

Pracownicy Zakładu prowadzą zajęcia w ramach programów nauczania na Wydziałach Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego i Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego z następujących przedmiotów;

• Elektrotechnika i elektronika w pożarnictwie (WIBP),
  • Elektrotechnika w pożarnictwie - studia podyplomowe SPO4 (WIBP),
  • Zagrożenia elektroenergetyczne (WIBC).
  • Electrical Fire Safety (Erasmus)

Przedmiot Elektrotechnika i Elektronika w Pożarnictwie ma za zadanie przypomnienie studentom podstawowych praw elektrotechniki i w oparciu o nie zapoznanie studentów z zagrożeniami, jakie stwarzają urządzenia i obwody elektryczne będące pod napięciem i przewodzące prąd elektryczny. W stanach awaryjnych pracy obwody elektryczne stwarzają zagrożenie pożarowe i niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym. Zaś gaszenie pożarów obiektów, w których znajduje się instalacja elektryczna pod napięciem stwarza zagrożenie porażenia prądem elektrycznym strażaków walczących z ogniem. Studenci zapoznawani są także z budową podstawowych struktur elektronicznych jak również zastosowaniem ich w strukturach układów systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych. Wiadomości z tego przedmiotu pozwolą studentom zrozumieć zasadę działania elektronicznych systemów zabezpieczeń ppoż. (centrale sygnalizacji pożarowej, sterowniki stałych urządzeń gaśniczych).

Podsumowując, zajęcia laboratoryjne mają na celu praktyczne zapoznanie studentów z przykładami zagrożenia pożarowego stwarzanego przez urządzenia elektryczne, oraz instalację elektryczną pracującą w stanie awaryjnym. Zajęcia laboratoryjne maja na celu potwierdzenie i utrwalenie wiedzy nabytej podczas wykładów. W ramach realizacji prac dyplomowych w Zakładzie realizowana jest również tematyka związana z automatyką zabezpieczeń p.poż.

Przedmiot Zagrożenia Elektroenergetyczne prowadzony jest na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego, na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa Cywilnego, specjalizacji Inżynieria Bezpieczeństwa Pracy. Blok przedmiotu składa się z wykładów, ćwiczeń oraz ćwiczeń projektowych. Celem przedmiotu jest zapoznanie przyszłych pracowników służby BHP z najważniejszymi zagrożeniami związanymi z elektroenergetyką, zbudowanie świadomości nt. niebezpiecznych zjawisk fizycznych, zapoznanie z metodami zabezpieczenia przed nimi.