W Zakładzie Informatyki iŁączności wykładane są na następujące przedmioty nauczania:

1. Systemy wspomagania działań ratowniczych

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z komputerowymi systemami wspomagania decyzji. Wykształcenie umiejętności wykorzystania danych w procesach decyzyjnych. Obsługa systemu PSP SWD-ST. Umiejętność pozyskiwania i aktualizacji danych geoinformacyjnych; wykorzystywania danych z zakresu informacji przestrzennej w inżynierii bezpieczeństwa powszechnego; organizacja pracy i prezentacji danych w systemach geoinformacyjnych; praca z danymi wektorowymi; generowanie zapytań przestrzennych. Nabycie umiejętności korzystania z podstawowych technologii  dla danych geoinformacyjnych.

2. Technologie informacyjne

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zastosowaniem informatyki i telekomunikacji  w zakresie wykorzystywanego obecnie sprzętu komputerowego oraz oprogramowania. Poznanie narzędzi i metod związanych ze zbieraniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji. Nauka posługiwania się podstawowym oprogramowaniem służącym do typowej pracy biurowej, grafiki komputerowej i baz danych oraz umiejętności wyszukiwania potrzebnej wiedzy w Internecie.

3. Łączność i alarmowanie

W ramach przedmiotu omawiane są problemy z zakresu systemów i urządzeń do łączności stosowane do alarmowania jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym: łączność radiotelefoniczna, systemy uruchamiające syreny alarmowe, radiowe systemy przywoławcze, terminale GSM, poczta e-mail. Dodatkowo: organizacja łączności, sieć radiowa, stała oraz ruchoma.